انواع دوربین مداربسته و سیستم های آن (راهنمای جامع)

سیگنال دیجیتالی ” سیگنال گسسته در زمان می باشد که احتمالا در یک زمان هایی مقدار ندارد” .مقدار این سیگنال صفر و یکی می باشد. دوربین مدار بسته Nest یکی دیگر از بهترین دوربینهای مدار بسته در شب است که دارای طراحی خاص و منحصربه فردی میباشد. بدیهی است که یک دوربین مدار بسته مناسب باید بتواند در هنگام شب، درست مثل روز شما را در جریان محیط قرار بدهد. قبل از نصب دوربین های مدار بسته, شناسایی نقاط مهم برای نصب, اهمیت زیادی دارد تا به بهترین نتیجه منجر شود. بنابراین در نصب و راه اندازی یک سیستم مدار بسته، نوع کابل کشی نیز حائز اهمیت است. 3D-DNR نوعی پیشرفتهتر از این تکنولوژی است که نویزها را بطور خیلی موثرتر حتی در شرایطی که نور محیط کم است، از تصویر فیلتر میکند. پس برای به دست آمدن نتیجه مطلوب باید نور مناسبی برای این دوربین ها فراهم شود. این نوع از دوربین ها از کیفیت 2 مگاپیکسل تا 12 مگاپیکسل ساخته می شوند که بر حسب نیاز می توان کیفیت دوربین را انتخاب کرد. معایب : حجم تصویر برداری بالا و نیاز به حافظه بیشتر برای ضبط تصاویرالبته در مقایسه کلی می توان گفت امروزه استفاده از دوربین های مداربسته آنالوگ منسوخ شده و دوربین های مداربسته HD به صورت کامل جایگزین دوربین های آنالوگ شده اند.کیفیت تصویر در دوربین های آنالوگ با TVL (تی وی لاین ) مشخص می شد و اما در دوربین های HD این کیفیت با MP (مگا پیکسل) سنجیده می شود TVL در حقیقت خط های افقی هستند که تصویر را تشکیل می دهند اما پیکسل ها با استفاده از نقاط ریز و تجمع این نقاط پیکسل در کنار هم تصاویر را تشکیل می دهند و این نوع تصویر برداری در دوربین های دیجیتال و با کیفیت بالا مرسوم می باشد.

به همین منظور در صورت کابل کشی در مسیر هایی که از داکت خارج می شوند از باکس استفاده نمایید. مهم ترین دسته بندی دوربین های مداربسته، دسته بندی آنها بر اساس سیگنال خروجی آن هاست که به دو دسته دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته IP تقسیم می شوند. در دسترس بودن کابل سبب آسیب زدن به آن بصورت عمدی یا سهوی می گردد. در موقع انتخاب لنز به نور محل و فاصله شی توجه داشته باشید و فاصله کانونی لنز را انتخاب کنید. دوربین های مداربسته ضد نور ICR برای جبران تاریکی، کمبود نور و یا مهار نور بیش از حد خورشید یا مادون قرمز دوربین مداربسته مجهز به فناوری ICR می شود. با استفاده از کابل ها و فیش های ارتباطی به این کابل ها می توان برق مورد نیاز دوربین ها را از منبع تغذیه تامین نمود و با استفاده از کابل هایی که برای تصویر هستند تصاویر را از دوربین ها به دستگاه DVR منتقل نمود. دوربین های مداربسته آنالوگ اولین نمونه از دوربین های مداربسته هستند که امروزه کاربرد زیادی ندارند و دوربین های مداربسته HD جایگزین این دوربین ها شده اند از مزایا و معایب این سیستم ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

ولی برای آشنایی با آن می توانید از مقاله نحوه راهاندازی و تنظیمات DVR و همینطور آموزش تصویری تنظیمات دستگاه NVR کمک بگیرید. اما اگر میخواهید از چند دوربین استفاده کنید، نیاز به سیمکشی حرفهای دارید، و میخواهید از قابلیتهای حرفهای DVR و دوربینها بهره ببرید، با یک شرکت فعال در حوزه امنیت و راهاندازی دوربین مداربسته منزل تماس بگیرید. نکته: دوربین مدار بسته بدون DVR نیز کار میکند، اما اگر از نصب دوربین مداربسته بدون DVR استفاده کنید، از همه قابلیتهای سیستم نظارت تصویری خود نمیتوانید بهره ببرید. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار میرود این واژه بیشتر به همین حیطه بر میگردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر میگیرد. تمامی هزینه های نصب دارای تعرفه مشخص از اتحادیه هستند و این شرکت نیز خدمات و تعرفه نصب خود را مطابق با این قیمت ها و گاها پایین تر از آن نیز برای مشتریان انجام میدهد. دوربین به سمت بالا و پایین حرکت میکند تا بتواند فضای عمودی گستردهتری را پوشش دهد.

در مرحله بعدی نصب دوربین در منزل، دوربین را به برق وصل کنید. در مرحله آخر از نصب دوربین در منزل، اتصالات را کاملا بررسی کنید. نصب دوربین مخفی کوچک در منزل تفاوت عمدهای با نصب دوربین مداربسته در ساختمانهای اداری دارد. هر زمان احساس کردید که برای تأمین امنیت احتیاج به نصب دوربین مخفی در منزل دارید، کافی است به شرکتها یا نمایندگیهای فعال در این زمینه مراجعه کرده یا از طریق سایت سنجاق شماره نصاب دوربین مداربسته را تهیه کرده و با آن متخصص تماس بگیرید. اما نصب دوربین مدار بسته به صورت مخفی در ساختمان یا هر محلی جرم می باشد و این خدمات از طرف شرکت انجام نخواهد شد. شرکت های بسیاری خدمات فروش و نصب دوربین مدار بسته را در ایران انجام می دهند اما مهم ترین عامل برای کار کردن با این شرکت ها قدمت و امنیت خرید از آنها می باشد در اکثر مواقع این شرکت ها پس از یک یا دو سال منحل شده و عملا پشتیبانی از خدمات آنها در آینده نخواهید داشت شرکت رهاورد نیرو با بیش از یک دهه سابقه در زمینه نصب دوربین مدار بسته انتخابی امن برای شما می باشد.

پیشنهاد می گردد به هیچ عنوان سراغ این نوع کابل نروید چون از لحاظ مواد بکار رفته در کابل و نوع ساخت بسیار بی کیفیت بوده و افت سرعت و قطعی ارتباط را در پی خواهد سایت hikvision-pro-cctv داشت. ویژگی Wifi433 باعث میشود که سامانه هوشمند بتواند از فرکانس 433 برای برقراری ارتباط استفاده کند. ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی. دوربینهای مداربسته با توجه به کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند. هایک ویژن به عنوان به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دوربین های مداربسته در جهان اکنون به کمک ، نمایندگی هایک ویژن خود توانسته محصولات کاربردی و مهم خود را به ایران نیز عرضه کند و این موضوع سبب شده است تا محصولات باکیفیت و فوق العاده این شرکت در دسترس کاربران ایرانی نیز باشد. یکی از بهترین مزایای این دوربین قابلیت اتصال آسان و راحت به وای فای منزل یا محل کارشماست که می توانید به راحتی از هرجایی به اطلاعات دوربین و تصاویر زنده دسترسی داشته باشید.از دیگر ویژگی های منحصر به فرد دوربین برایتون سرعت انتقال تصویر بسیار بالا در داخل کشور می باشد که دلیل آن وجود سرور داخلی است. این کار کمی تخصصی است و نیاز به اطلاعات پیشزمینهای دارد.

اکثر دوربینهای بیسیم هنگام تشخیص حرکت یا صدا، ویدئو ضبط میکنند. نویزهای مختلف الکترومغناتیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربینهای مداربسته آنالوگ میباشند. با توجه به محل قرار گرفتن کابل یکی از موارد فوق را انتخاب می نماییم. یک سر این کابلها به خروجی دوربین و سر دیگر آن به پورتهای ورودی روی DVR وصل میشوند. دوربین خود را در موقعیت و زاویه ای مناسب قرار دهید و آن را به خوبی به براکت وصل کنید. در تصویر بالا یک نمونه از تفاوت کیفیت در دوربین های TVL قدیمی و دوربین های MP از نوع HD را مشاهده می کنید این تصاویر با دو دوربین آنالوگ و HD گرفته شده و به وضوح دیده می شود که تصاویر دوربین های HD بسیار با کیفیت تر از دوربین های آنالوگ می باشد. دوربین های مداربسته عموما برای استفاده های امنیتی و نظارتی کار برد دارند و مثال هایی از این کاربردها را در تصاویر بالا مشاهده می کنید که چند نمونه از کاربرد دوربین مداربسته از جمله در مکان هایی که کوره های ذوب آهن وجود دارد و امکان حضور نیروی فردی در نزدیکی آنها بدلیل حرارت نیست و یا کنترل ترافیک و یا کنترل هوشمند تردد برای سازمان های راهنمایی و رانندگی و همچنین نمونه ای از استفاده از دوربین مداربسته در کنترل عبور و مرور فضای یک کارخانه و انتقال تمامی این تصاویر به اتاق های مانیتورینگ می باشد.

۶٫ فیش ها و اتصالات برای اتصال دوربین ها به دستگاه هر دو طرف کابل ها احتیاج به BNC و اتصالات برق دارد. با توجه با اینکه این اماکن به صورت تفریحی استفاده می شوند و بدلیل عدم حضور صاحبین امنیت آنها همیشه در خطر است پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از سرقت از دوربین های مدار بسته استفاده کنید و با انتقال تصاویر دوربین ها بر روی موبایل خود می توانید در هر لحظه با چک کردن تصاویر بدون نیاز به حضور در محل از وضعیت ویلا یا باغ خود مطلع شوید.اگر خطوط تلفن در محل شما وجود ندارد نگران نباشید با استفاده از مودم های سیمکارتی امکان انتقال تصویر در محل شما امکان پذیر است و پیشنهاد می شود برای بالاتر بردن امنیت محل خود از دزدگیر اماکن در کنار دوربین مدار بسته نیز استفاده کنید. در اماکنی مانند آپارتمان ها که تمامی واحد های ساختمان می خواهند از تصاویر دوربین مدار بسته بهرمند باشند دور راه حل وجود دارد1-استفاده از آنتن مرکزی و انتقال تصاویر دوربین مدار بسته بر روی آنتن مزکزی که این امر سبب می شود تا تمامی واحد های ساختمان در تلویزیون خود بتوانند تصاویر دوربین ها راداشته باشند.2-استفاده از مودم که این امر باعث می شود ساکنین با وصل تلفن های همراه خود به wifi مودم بتوانند تصاویر را با نرم افزار مخصوص انتقال تصویر به صورت P2P داشته باشند.

راهنمای کامل نصب دوربینهای بیسیم را در مقاله راهنمای نصب دوربین مداربسته بیسیم بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر خدمات هوشمند سازی و ایمن سازی ساختمان اعم از نصب دزدگیر اماکن ، نصب تلفن سانترال ، نصب جک برقی و نصب اعلام حریق و همچنین تعرفه نصب و راه اندازی آن ها ، با رهاورد نیرو تماس حاصل نمایید و یا بر روی لینک هر یک از این خدمات کلیک نمایید. روش دیگر انتقال تصویر دوربین ها انتقال تصاویر تحت وب با استفاده از Ip استاتیک یا ثابت می باشد در این روش شما تصاویر دوربین مدار بسته خود را می توانید بر روی کامپیوتر داشته باشید و از هر محلی دوربین های خود را با استفاده از اینترنت چک کنید. برای نصب مستقیم دوربین مداربسته تحت شبکه به کامپیوتر باید از طریق کابل RJ-45 ، دوربین را به کامپیوتر متصل کنید و از طرف دیگر آن را به آداپتور و یا سوییچ وصل کنید. کابل دیتای دوربین را به DVR وصل کنید. شکل بالار مقایسه ای از دوربین های مداربسته آنالوگ و میزان کیفیت و حجم تصویر برداری را به ما نشان می دهد همانطور که مشاهد می کنید کیفیت دوربین های آنالوگ از CIF شروع که معدل دوربین های مداربسته 420 TVL بوده شروع و تا 960 H که معادل دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت 800 TVL است ادامه دارد و در دوربین های مداربسته HD کیفیت با 720 p که معدل دوربین های 1.3 MP و 1080 p که معدل دوربین های مداربسته 2 MP است نشان داده شده و میزان کیفیت تصویر و ابعاد با دقت به اعداد ضرب شده در زیر هر کدام از این کیفیت ها قابل مشاهد است.

960 H : نمایان گر تکنولوژی ساخت دوربین های مداربسته آنلاوگ است که امروزه استفاده از آنها بدلیل مطلوب نبودن کیفیت تصویر برداری در بازار بسیار کم شده است. وظیفه تصویر برداری از محیط بر عهده دوربین های مداربسته می باشد این دوربین ها مانند چشم انسان عمل کرده و تصاویر دریافتی از محیط را به دستگاه ضبط تصویر و نمایشگر ارسال می کنند. اولین موضوعی که در استفاده از این سیستم ها به ذهن انسان خطور می کند تامین امنیت است و این موضوع یک دلیل کافی و مهم برای کسانی که از این سیستم ها استفاده می کنند می باشد در حقیقت دوربین مداربسته نوعی بازدارنده و جلوگیری کننده از وقوع جرم در محل هایی که از آن استفاده شده است می باشد.

قابلیت هایی که آن را مناسب مکان های سربسته ای نظیر شرکت ها و مغازه ها کرده است. برند Axis متعلق به یک کمپانی سوئدی است که توانسته در بازار جهانی خوش بدرخشد. کابل های فیک Fake یا کپی که در چین تولید شده و برند های صاحب نام روی آن درج میشود. دور و نزدیک شدن تصاویر را در آن میتوان کنترل نمود روی سقف نصب میشود و تمامی برنامهریزیها و فرامین لازم از طریق کیبورد کوچک و خاص آن قابل اعمال است. اگرچه هزینه این کار بیشتر از زمانی است که خودتان تصمیم به نصب دوربین در منزل داشته باشید. این کابل را میتوان به سه دسته تقسیم کرد. در واقع، این دوربینها مجهز به نور مادون قرمز نیستند؛ ولی با توجه به تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها ، میتوان تصاویر و فیلمهایی با کیفیت بالا در نور شب را تولید کرد.

دوربین های مدار بسته حرارتی دارای تنوع زیاد و کاربرد بیشتر در تجهیز دوربینهای مداربسته حفاظتی دارند این دوربین ها از نورافکنهای مادون قرمز برخوردارند. نصب دوربین مدار بسته برای منزل راهی بسیار مطمئن برای پیشگیری از سرقت می باشد شما می توانید به تعداد دلخواه یا با پیشنهاد کارشناسی شرکت دوربین هایی را در جلوی درب ساختمان، پارکینگ، انباری ها و مشاعات نصب کنید که این نوع از نصب دوربین بیشتر مختص به آپارتمان ها است تا تمامی ساکنین بتوانند از تصاویر دوربین مدار بسته استفاده کنند اما اگر برایخانه های شخصی، باغ و ویلای خود نیاز به نصب دوربین مدار بسته دارید می توانید تصاویر داخل ساختمان را هم با نصب دوربین داشته باشید.

کسب و کارهایی مانند بانک ها باید از دوربین های HD استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که تصاویر بازدیدکنندگان در محل با وضوح کامل ضبط می گردد. توصیه ما این است که نصب دوربین مدار بسته بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود اما در ادامه مراحل آن را بصورت گام به گام توضیح خواهیم داد تا آموزش نصب دوربین مداربسته را بصورت تئوری آشنا شوید ضمن آن که برخی از آموزشگاه ها بصورت آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته را به کاربران آموزش می دهند. اما ما تلاش کردیم در این مطلب لیست کاملی از تجهیزات دوربین مداربسته که برای نصب و راهاندازی نیاز است معرفی کنیم. برای داشتن یک سیستم حفاظت منزل واقعاً حرفهای، میتوانید کابلها را به وسیله نصب داکت بر روی دیوار یا داکت کف خواب بر روی زمین، به سمت دستگاه DVR هدایت کنید. با استفاده از این قابلیت میتوانید در کیلومترها دورتر از خانه یا محل کار از طریق گوشی تلفن همراه و یا لپتاپ، تصاویر دوربین های مدار بسته نصب شده در خانه و محل کارتان را با استفاده از نرم افزار انتقال تصویر نصب شده روی سیستم ، ببینید. اتصال کامل کابلها را چک کنید و ببینید به ورودیهای صحیحی در DVR و مانیتور نصب شده باشند.